2022 Plymouth Track and Field
Head Coach: Matt Anderson
Assistant Coach: Jay Follett
Assistant Coach: Stephanie Lewis
Middle School Coach: Marla Reynolds
Middle School Coach: Mike Cline
High School Schedule
Date Location Meet
3/29/2022 Home Tri with Madison and Western Reserve
4/2/2022 Home Plymouth Memorial Invitational
4/5/2022 Away Tri at Crestview with South Central
4/9/2022 Away Shelby Invitational
4/12/2022 Home Tri with Monroeville and New London
4/14/2022 Away Stache Dash Invitational
4/20/2022 Home Tri with Mapleton and St. Paul
4/22/2022 Away Forrest Pruner Invitational
4/29/2022 Away Royer Invitational
5/3/2022 Away Buckeye Central Invitational
5/7/2022 Away Bob Knoll Invitational
5/11 & 5/13/2022 Away Firelands Conference Championship at New London
5/18 & 5/20/2022 Tourney District Championship at Colonel Crawford High School
5/25 & 5/27/2022 Tourney Regional Championship at Chillicothe - Boys/Tiffin - Girls
6/3 & 6/4/2022 Tourney State Championship at The Ohio State University
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year
Landon Blankenship Senior
Nick Cole Senior
Logan Nichols Senior
Kyler Shepherd Senior
Caiden Allen Junior All-Ohio 100m Dash
Landyn Bailey Junior
Gavin McClary Junior
Andrew Miller Junior
Caleb Porter Junior
Colton Sparks Junior
Nolan Branham Sophomore
Layne Bushey Sophomore
Aden Durbin Sophomore
Gunner Huston Sophomore
Gabe Kamann Sophomore
Malachi Keefe Sophomore
Matthew Gillum Freshman
Carter Gordon Freshman
Jack Kelbley Freshman
Noah Robinson Freshman
Colton Sundstrom Freshman
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year
Natalie Channing Senior
Abbie Durbin Senior
Sarah Hoak Junior
Olivia Balkin Sophomore
Mallory Keefe Sophomore
Melanee Madera Sophomore
Delainey McClure Sophomore
Katie Messmore Sophomore
Cheyenne Sparks Sophomore
Autumn Swartz Sophomore
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year
Grant Anderson Eighth
Casey Bailey Eighth
Kaden Caughenbaugh Eighth
Eli Keefe Eighth
Ethan Keefe Eighth
Jack Stacklin Eighth
Thomas Winegardner Eighth
Lincoln Distl Seventh
Luke Kelbley Seventh
Seventh Love Seventh
Isaiah Miller Seventh
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year
Aaliyah Grose Eighth
Morgan Follett Eighth
Aryiah Hotelling Eighth
Aly Lewis Eighth
Kendall Oakley Eighth
Addison Slone Eighth
Daniell Winegardner Eighth
Kristi Yeager Eighth
Makayla Cunningham Seventh
Taylor Dean Seventh
Gianna Hughes Seventh
Presley Martin Seventh
Mya Stine Seventh
Kelsey Surgener Seventh
___________________________________________________________________________________________________________
High School Meet Summaries
3/29/2022 - Tri with Madison and Western Reserve
Boys Results 3rd Place Team
4x800 Malachi Keefe 9:51.0 1st
Andrew Miller
Colton Sundstrom
Matthew Gillum
100m Dash Caiden Allen 11.0 1st
4x200 Colton Sparks 1:49.6 2nd
Gunner Huston
Gavin McClary
Nick Cole
4x100 Gavin McClary 47.4 2nd
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
800m Run Malachi Keefe 2:15.4 1st
200m Dash Layne Bushey 25.6 3rd
3200m Run Jack Kelbley 20:28.1 2nd
Discus Gavin McClary 83' 6" 4th
Shot Put Colton Sparks 36' 10.5" 1st
Long Jump Gavin McClary 17' 1.5" 2nd
High Jump Caiden Allen 6' 0" 1st
Layne Bushey 5' 10" 2nd
Girls Results 3rd Place Team
400m Dash Natalie Channing 1:23.8 3rd
Autumn Swartz 1:31.0 4th
___________________________________________________________________________________________________________
4/2/2022 - Plymouth Invitational
Boys Results 4th Place Team
Distance Landon Blankenship 12:52.1 3rd
Medley Carter Gordon
Andrew Miller
Colton Sundstrom
4x800 Landon Blankenship 10:00.65 5th
Colton Sundstrom
Gabe Kamann
Andrew Miller
110m Hurdles Andrew Miller 20.61 5th
100m Dash Caiden Allen 11.61 1st
4x200 Colton Sparks 1:45.35 4th
Gunner Huston
Gavin McClary
Nick Cole
4x100 Gavin McClary 47.52 2nd
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
300m Hurdles Andrew Miller 50.43 7th
200m Dash Layne Bushey 26.06 7th
4x400 Landon Blankenship 4:11.25 7th
Gunner Huston
Carter Gordon
Nick Cole
High Jump Caiden Allen 6' 0" 1st
Layne Bushey 6' 0" 2nd
Long Jump Gavin McClary 16' 7" 7th
Shot Put Colton Sparks 37' 4.75" 7th
Girls Results 9th Place Team
100m Hurdles Autumn Swartz 21.79 8th
100m Dash Cheyenne Sparks 14.49 5th
4x100 Delainey McClure 59.83 2nd
Cheyenne Sparks
Melanee Madera
Natalie Channing
Long Jump Cheyenne Sparks 12' 3" 7th
___________________________________________________________________________________________________________
4/5/2022 - Tri at Crestview with South Central
Boys Results 2nd Place Team
4x800 Malachi Keefe 9:26.9 2nd
Landon Blankenship
Colton Sundstrom
Andrew Miller
110m Hurdles Andrew Miller 19.0 2nd
100m Dash Caiden Allen 11.4 2nd
4x100 Gavin McClary 46.6 1st
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
400m Dash Noah Montgomery 61.1 4th
300m Hurdles Andrew Miller 50.2 4th
800m Run Malachi Keefe 2:12.4 3rd
200m Dash Landon Blankenship 25.30 3rd
3200m Run Andrew Miller 13:20.1 2nd
Gabe Kamann 13:42.2 3rd
4x400 Landon Blankenship 4:03.5 2nd
Malachi Keefe
Carter Gordon
Nick Cole
High Jump Layne Bushey 5' 8" 2nd
Long Jump Nick Cole 18' 4.5" 2nd
Gavin McClary 16' 10" 3rd
Shot Put Colton Sparks 37' 10" 4th
Girls Results 3rd Place Team
100m Hurdles Autumn Swartz 21.8 3rd
100m Dash Mallory Keefe 14.1 2nd
Cheyenne Sparks 14.6 3rd
4x100 Natalie Channing 60.60 1st
Malanee Madera
Delainey McClure
Cheyenne Sparks
400m Dash Mallory Keefe 1:08.1 2nd
Autumn Swartz 1:27.8 4th
800m Run Natalie Channing 3:18.1 4th
200m Dash Mallory Keefe 29.1 2nd
Long Jump Cheyenne Sparks 12' 6.5" 4th
___________________________________________________________________________________________________________
4/9/2022 - Shelby Invitational
Boys Results 5th Place Team
Distance Malachi Keefe 12:47.68 3rd
Medley Aden Durbin
Andrew Miller
Colton Sundstrom
4x800 Malachi Keefe 10:02.41 5th
Andrew Miller
Gabe Kamann
Colton Sundstrom
110m Hurdles Andrew Miller 19.35 2nd
100m Dash Caiden Allen 11.47 1st
4x200 Colton Sparks 1:47.50 4th
Gunner Huston
Gavin McClary
Carter Gordon
4x100 Gavin McClary 48.38 2nd
Caiden Allen
Layne Bushey
Colton Sparks
200m Dash Layne Bushey 29.67 5th
Carter Gordon 27.77 8th
3200m Run Gabe Kamann 13:41.85 8th
4x400 Aden Durbin 4:29.83 7th
Malachi Keefe
Colton Sundstrom
Carter Gordon
High Jump Caiden Allen 5' 8" 1st
Layne Bushey 5' 8" 2nd
Long Jump Gavin McClary 16' 3.5" 4th
Matthew Gillum 11' 2" 7th
Shot Put Colton Sparks 37' 4" 6th
Girls Results 5th Place Team
100m Hurdles Autumn Swartz 21.93 6th
100m Dash Mallory Keefe 14.40 4th
4x100 Delainey McClure 60.54 5th
Cheyenne Sparks
Melanee Madera
Natalie Channing
400m Dash Mallory Keefe 1:08.57 3rd
800m Run Natalie Channing 3:17.88 8th
200m Dash Mallory Keefe 29.67 5th
Discus Olivia Balkin 59' 8" 8th
Long Jump Cheyenne Sparks 12' 0.75" 7th
Shot Put Melanee Madera 23' 2" 7th
___________________________________________________________________________________________________________
4/12/2022 - Tri With Monroeville and New London
Boys Results 2nd Place Team
4x800 Colton Sundstrom 10:38.6 2nd
Malachi Keefe
Matthew Gillum
Logan Nichols
110m Hurdles Andrew Miller 18.8 1st
100m Dash Caiden Allen 11.5 1st
4x200 Colton Sparks 1:44.5 2nd
Gunner Huston
Gavin McClary
Carter Gordon
4x100 Gavin McClary 46.8 1st
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
400m Dash Malachi Keefe 57.5 1st
Colton Sundstrom 63.2 3rd
Aden Durbin 65.2 4th
300m Hurdles Andrew Miller 48.2 2nd
800m Run Matthew Gillum 2:57.3 2nd
Logan Nichols 3:04.3 3rd
200m Dash Landon Blankenship 25.0 2nd
Layne Bushey 25.9 4th
3200m Run Jack Kelbley 21:19.4 4th
4x400 Landon Blankenship 4:02.4 2nd
Malachi Keefe
Colton Sundstrom
Gunner Huston
Shot Put Colton Sundstrom 38' 5" 4th
Long Jump Nick Cole 17' 4" 2nd
High Jump Caiden Allen 6' 2" 1st
Layne Bushey 6' 0" 2nd
Girls Results 3rd Place Team
100m Hurdles Autumn Swartz 22.6 4th
100m Dash Mallory Keefe 14.1 3rd
Cheyenne Sparks 14.2 4th
4x100 Delainey McClure 58.3 2nd
Cheyenne Sparks
Melanee Madera
Natalie Channing
400m Dash Mallory Keefe 1:09.3 2nd
200m Dash Delainey McClure 32.7 4th
Discus Melanee Madera 62' 5" 4th
Long Jump Cheyenne Sparks 11' 9.25" 3rd
___________________________________________________________________________________________________________
4/14/2022 - Stache Dash Invitational at Buckeye Central
Boys Results 7th Place Team
4x800 Malachi Keefe 9:25.90 3rd
Andrew Miller
Colton Sundstrom
Landon Blankenship
110m Hurdles Andrew Miller 19.50 8th
100m Dash Caiden Allen 11.63 1st
4x200 Colton Sparks 1:48.63 7th
Gunner Huston
Gavin McClary
Noah Montgomery
4x100 Gavin McClary 47.33 3rd
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
800m Run Malachi Keefe 2:17.55 7th
4x400 Landon Blankenship 3:55.60 4th
Malachi Keefe
Andrew Miller
Nick Cole
High Jump Caiden Allen 6' 0" 2nd
Layne Bushey 6' 0" 3rd
Long Jump Landon Blankenship 19' 11.75" 3rd
Nick Cole 18' 5.75" 7th
Girls Results 10th Place Team
400m Dash Mallory Keefe 1:07.90 7th
200m Dash Mallory Keefe 30.32 8th
___________________________________________________________________________________________________________
4/20/2022 - Tri with Mapleton and St. Paul
Boys Results 3rd Place Team
110m Hurdles Andrew Miller 18.8 1st
100m Dash Caiden Allen 11.2 1st
4x100 Gavin McClary 47.3 1st
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
200m Dash Caiden Allen 23.3 1st
Discus Colton Sparks 97' 10.5" 4th
Shot Put Colton Sparks 38' 11.75" 3rd
Long Jump Gavin McClary 16' 7" 2nd
Nick Cole 16' 7" 3rd
High Jump Layne Bushey 6' 0" 1st
Caiden Allen 6'0" 2nd
Girls Results 3rd Place Team
100m Hurdles Autumn Swartz 22.5 4th
100m Dash Mallory Keefe 14.1 2nd
Cheyenne Sparks 14.2 3rd
400m Dash Mallory Keefe 1:06.7 2nd
200m Dash Mallory Keefe 29.2 2nd
___________________________________________________________________________________________________________
4/22/2022 - Forrest Pruner Invitational at Crestview
Boys Results 10th Place Team
4x800 Malachi Keefe 9:40.10 7th
Landon Blankenship
Colton Sundstrom
Gabe Kamann
100m Dash Caiden Allen 11.67 7th
4x200 Colton Sparks 1:48.87 8th
Gunner Huston
Gavin McClary
Carter Gordon
4x100 Gavin McClary 46.64 5th
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
4x400 Landon Blankenship 3:53.72 7th
Malachi Keefe
Noah Montgomery
Nick Cole
High Jump Caiden Allen 6' 2" 1st
Layne Bushey 5' 8" T-5th
Girls Results 11th Place Team
4x100 Delainey McClure 61.23 8th
Cheyenne Sparks
Melanee Madera
Natalie Channing
400m Dash Mallory Keefe 1:06.32 5th
High Jump Cheyenne Sparks 4' 6" T-4th
___________________________________________________________________________________________________________
4/29/2022 - Royer Invitational at Colonel Crawford
Boys Results 7th Place Team
4x800 Landon Blankenship 9:11.83 3rd
100m Dash Caiden Allen 11.40 1st
4x100 Gavin McClary 47.08 4th
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
800m Run Malachi Keefe 2:11.82 3rd
4x400 Landon Blankenship 3:50.68 4th
Malachi Keefe
Andrew Miller
Nick Cole
High Jump Caiden Allen 6' 0" 2nd
Layne Bushey 6' 0" 3rd
Long Jump Landon Blankenship 17' 6.5" 8th
Shot Put Colton Sparks 39' 4.75" 8th
___________________________________________________________________________________________________________
5/3/2022 - Buckeye Central Invitational
Meet Cancelled
___________________________________________________________________________________________________________
5/7/2022 - Bob Knoll Invitational at New London
Meet Cancelled
___________________________________________________________________________________________________________
5/11/2022 & 5/13/2022 - Firelands Conference Championship at New London
Boys Results 6th Place Team
Preliminary
110m Hurdles Andrew Miller 18.74
Aden Durbin 25.15
100m Dash Caiden Allen 11.61
Carter Gordon 12.72
400m Dash Gunner Hustin 65.37
Logan Nichols 70.64
300m Hurdles Andrew Miller 48.46
Aden Durbin 53.29
200m Dash Landon Blankenship 24.48
Layne Bushey 25.82
Final
4x800 Landon Blankenship 9:19.61 5th
Malachi Keefe
Colton Sundstrom
Andrew Miller
100m Dash Caiden Allen 11.24 1st
4x200 Colton Sparks 1:45.89
Gunner Huston
Gavin McClary
Carter Gordon
1600m Run Colton Sundstrom 5:14.44
Jack Kelbley 8:10.24
4x100 Gavin McClary 46.45 4th
Caiden Allen
Layne Bushey
Colton Sparks
800m Run Matthew Gillum 2:39.92
200m Dash Landon Blankenship 24.46 6th
3200m Run Gabe Kamann 13:30.80
4x400 Landon Blankenship 3:57.64
Malachi Keefe
Colton Sundstrom
Andrew Miller
Discus Noah Robinson 98' 3"
Caleb Porter 91' 2"
Shot Put Colton Sparks 38' 4"
Nolan Branham 32' 6"
High Jump Caiden Allen 6' 2" 2nd
Layne Bushey 6' 0" 4th
Long Jump Landon Blankenship 19' 0.5" 3rd
Gavin McClary 17' 9.25"
Girls Results 8th Place Team
Preliminary
100m Hurdles Autumn Swartz 22.67
100m Dash Mallory Keefe 14.43
400m Dash Mallory Keefe 1:05.84
300m Hurdles Autumn Swartz 1:05.62
200m Dash Mallory Keefe 29.81
Delainey McClure 33.53
Final
100m Dash Mallory Keefe 14.75
4x100 Delainey McClure 1:01.63
Melanee Madera
Autumn Swartz
Natalie Channing
400m Dash Mallory Keefe 1:05.90 5th
Discus Melanee Madera 69' 11.5"
Olivia Balkin 52' 5.5"
Shot Put Melanee Madera 23' 5"
Abbie Durbin 21' 9.5"
High Jump Natalie Channing 4' 2"
___________________________________________________________________________________________________________
5/18/2022 & 5/20/2022 - District Championship at Colonel Crawford
Boys Results 11th Place Team
Preliminary
110m Hurdles Andrew Miller 19.04
Aden Durbin 23.34
100m Dash Caiden Allen 11.58
Carter Gordon 13.23
4x200 Colton Sparks 1:48.60
Gunner Huston
Gavin McClary
Carter Gordon
400m Dash Gunner Huston 68.37
Logan Nichols 74.33
4x100 Gavin McClary 46.96
Caiden Allen
Layne Bushey
Nick Cole
300m Hurdles Andrew Miller 47.42
Aden Durbin 56.52
200m Dash Landon Balnkenship 25.20
800m Run Malachi Keefe 2:14.14
Matthew Gillum 2:35.99
4x400 Landon Blankenship 3:51.77
Malachi Keefe
Carter Gordon
Nick Cole
Final
4x800 Landon Blankenship 9:03.77 7th
Malachi Keefe
Colton Sundstrom
Andrew Miller
110m Hurdles Andrew Miller 18.73 8th
100m Dash Caiden Allen 11.53 1st
1600m Run Colton Sundstrom 5:10.18
Jack Kelbley 8:34.25
800m Run Malachi Keefe 2:08.64 7th
3200m Run Gabe Kamann 14:22.00
High Jump Caiden Allen 6' 0" T-6th
Discus Noah Robinson 102' 6"
Caleb Porter 92' 2"
Shot Put Colton Sparks 38' 7.5"
Nolan Branham 31' 11.75"
Layne Bushey 5' 10" 8th
Long Jump Landon Blankenship 18' 5.5" 7th
Gavin McClary 13' 0.75"
Girls Results 14th Place Team
Preliminary
100m Dash Sarah Hoak 20.11
400m Dash Mallory Keefe 1:05.71
800m Run Natalie Channing 3:16.06
Katie Messmore 3:17.45
200m Dash Delainey McClure 34.92
Final
1600m Run Katie Messmore 7:26.45
4x100 Delainey McClure
Sarah Hoak
Melanee Madera
Autumn Swartz
400m Dash Mallory Keefe 1:07.54 6th
Discus Olivia Balkin 70' 3"
Melanee Madera 60' 4"
Shot Put Melanee Madera 23' 10.75"
Abbie Durbin 23' 5.25"
___________________________________________________________________________________________________________
5/25/2022 & 5/27/2022 - Regional Championship at Boys - Chillicothe/Girls - Tiffin
Boys Results 31st Place Team
Preliminary
100m Dash Caiden Allen 11.36
Final
100m Dash Caiden Allen 11.25 4th
___________________________________________________________________________________________________________
6/3/2022 & 6/4/2022 - State Championship at The Ohio State University
Boys Results 36th Place Team
Preliminary
100m Dash Caiden Allen 11.08
Final
100m Dash Caiden Allen 11.06 3rd
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Schedule
Date Location Meet
3/28/2022 Home Tri at Willard with South Central - Cancelled
3/31/2022 Away Tri with Shelby and Western Reserve
4/7/2022 Home Quad with Crestview, Mansfield Christian and South Central
4/14/2022 Away New London (NOT) Relays
4/21/2022 Home Tri at St. Paul with Mapleton
4/27/2022 Away John Murray Invitational at Crestview
5/5/2022 Away Checkers Pizza Invitational at Crestline
5/10/2022 Away Firelands Conference Championship at St. Paul
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back