2022 Plymouth Cross Country
Head Coach: Jay Follett
Middle School Coach: Jacob Beckner
Schedule
Date Meet
8/27/2022 Seneca East Tiger Classic
8/30/2022 Bob James Invitational
9/3/2022 Bucyrus Elks Invitational
9/10/2022 Tiffin Carnival
9/13/2022 Crestview Invitational
9/17/2022 Galion Invitational
9/24/2022 Black River JB Firestone Invitational
10/1/2022 Buckeye Central Invitational
10/8/2022 New London Dan Olien Invitational
10/15/2022 Firelands Conference Championship at Western Reserve
10/22/2022 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/29/2022 Regional Championship at Tiffin Hedges Boyer Park
11/5/2022 State Championship at Fortress Obetz
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Andrew Miller Senior 20:54.4
Gabe Kamann Junior 21:08.83
Malachi Keefe Junior 19:21.93
Jack Kelbley Sophomore 26:51.42
Zach Miller Sophomore 21:40.4
Colton Sundstrom Sophomore 18:55.82 Honorable Mention All-Conference
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Rylie Edwards Freshman 33:33.68
Morgan Follett Freshman 21:03.98 1st Team All-Conference
Aly Lewis Freshman 31:39.94
Naomy Salvatierra Freshman 33:18.43
Lilly Weaver Freshman 31:43.44
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Luke Kelbley Eighth 15:13.79
Bryson Sanders Eighth 16:11.2
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Anna Caughenbaugh Seventh 17:14.76
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/27/2022 - Seneca East Tiger Classic
High School Boys 19th Place Team
Colton Sundstrom 19:27.80 62nd
Andrew Miller 20:54.40 113th
Gabe Kamann 22:22.70 163rd
Zach Miller 24:55.10 200th
Jack Kelbley 30:19.00 233rd
High School Girls
Morgan Follett 23:39.10 52nd
Middle School Boys
Luke Kelbley 16:37.8 79th
___________________________________________________________________________________________________________
8/30/2022 - Plymouth Bob James Invitational
High School Boys
Andrew Miller 13:48.18 32nd
Colton Sundstrom 14:26.31 41st
Zach Miller 15:48.49 48th
Jack Kelbley 20:15.04 60th
High School Girls
Morgan Follett 14:43.13 13th
Middle School Boys
Luke Kelbley 18:33.52 25th
___________________________________________________________________________________________________________
9/3/2022 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys
Colton Sundstrom 20:24.50 48th
Andrew Miller 23:10.20 80th
Zach Miller 24:41.40 101st
Jack Kelbley 31:23.10 120th
High School Girls
Morgan Follett 22:39.80 11th
Middle School Boys
Luke Kelbley 16:53.10 48th
Middle School Girls
Anna Caughenbaugh 20:09.90 46th
___________________________________________________________________________________________________________
9/10/2022 - Tiffin Carnival
High School Boys 30th Place Team
Colton Sundstrom 19:10.0 116th
Malachi Keefe 20:20.6 160th
Andrew Miller 22:07.6 192nd
Gabe Kamann 22:52.7 199th
Zach Miller 22:53.6 200th
Jack Kelbley 29:11.6 217th
High School Girls
Morgan Follett 22:41.6 97th
Middle School Boys
Luke Kelbley 16:20.5 102nd
Middle School Girls
Anna Caughenbaugh 18:43.8 94th
___________________________________________________________________________________________________________
9/13/2022 - Crestview Invitational
High School Boys 2nd Place Team
Colton Sundstrom 11:55.13 4th
Malachi Keefe 12:38.10 7th
Andrew Miller 13:35.90 16th
Zach Miller 14:14.64 19th
Gabe Kamann 15:23.95 22nd
Jack Kelbley 19:29.31 29th
High School Girls
Morgan Follett 14:01.75 7th
Middle School Boys
Luke Kelbley 18:49.93 39th
Bryson Sanders 19:19.97 40th
Middle School Girls
Anna Caughenbaugh 19:33.72 40th
___________________________________________________________________________________________________________
9/17/2022 - Galion Invitational
High School Boys 18th Place Team
Colton Sundstrom 19:33.7 67th
Malachi Keefe 20:19.6 86th
Gabe Kamann 22:09.4 124th
Andrew Miller 22:27.5 130th
Zach Miller 23:10.8 138th
Jack Kelbley 28:53.5 168th
High School Girls
Morgan Follett 22:54.3 54th
Middle School Boys
Luke Kelbley 18:23.4 116th
___________________________________________________________________________________________________________
9/24/2022 - JB Firestone Invitational
High School Boys 9th Place Team
Colton Sundstrom 19:24.4 30th
Malachi Keefe 19:46.5 36th
Zach Miller 21:40.4 59th
Gabe Kamann 21:59.1 60th
Andrew Miller 22:08.1 61st
Jack Kelbley 28:10.2 72nd
High School Girls
Morgan Follett 21:56.5 7th
Middle School Boys
Bryson Sanders 16:11.2 54th
Luke Kelbley 16:15.3 55th
___________________________________________________________________________________________________________
10/1/2022 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 9th Place Team
Colton Sundstrom 18:55.82 20th
Malachi Keefe 20:08.48 38th
Gabe Kamann 21:24.14 66th
Andrew Miller 21:40.04 71st
Zach Miller 22:10.87 73rd
Jack Kelbley 28:02.17 99th
High School Girls
Morgan Follett 22:00.43 14th
Middle School Boys
Bryson Sanders 17:01.90 62nd
Luke Kelbley 17:15.45 64th
Middle School Girls
Anna Caughenbaugh 18:44.33 66th
___________________________________________________________________________________________________________
10/8/2022 - Dan Olien Invitational
High School Boys 6th Place Team
Colton Sundstrom 11:39.76 16th
Malachi Keefe 11:41.67 17th
Andrew Miller 12:56.98 36th
Gabe Kamann 13:19.04 43rd
Zach Miller 13:23.09 44th
Jack Kelbley 16:27.70 62nd
High School Girls
Morgan Follett 13:23.63 5th
Middle School Boys
Luke Kelbley 15:13.79 81st
Middle School Girls
Anna Caughenbaugh 17:15.17 76th
___________________________________________________________________________________________________________
10/15/2022 - Firelands Conference Championship at Western Reserve
High School Boys 6th Place Team
Colton Sundstrom 19:09.67 21st
Malachi Keefe 20:16.44 32nd
Gabe Kamann 21:08.83 44th
Andrew Miller 21:20.92 45th
Zach Miller 22:11.74 54th
Jack Kelbley 28:44.54 67th
High School Girls
Morgan Follett 21:03.98 4th
Middle School Boys
Luke Kelbley 15:54.54 19th
Bryson Sanders 17:06.90 25th
Middle School Girls
Anna Caughenbaugh 17:14.76 20th
___________________________________________________________________________________________________________
10/22/2022 - Galion District Championship at Amman's Reservoir
High School Boys 15th Place Team
Malachi Keefe 19:21.93 46th
Colton Sundstrom 20:13.43 60th
Andrew Miller 22:17.67 80th
Zach Miller 23:19.42 89th
Jack Kelbley 26:51.42 101st
High School Girls 12th Place Team
Morgan Follett 21:34.69 24th
Aly Lewis 31:39.94 100th
Lilly Weaver 31:43.44 102nd
Naomy Salvatierra 33:18.43 103rd
Rylie Edwards 33:33.68 104th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back