2020 Plymouth Cross Country
Head Coach: Jay Follett
Middle School Coach: Jacob Beckner
Schedule
Date Meet
8/29/2020 Colonel Crawford Early Bird Invitational
9/1/2020 Plymouth Invitational
9/12/2020 Tri at Mapleton with Crestview
9/15/2020 Crestview Invitational
9/19/2020 Quad at New London with Mapleton and Monroeville
9/26/2020 Seneca East Night Invitational
10/3/2020 Buckeye Central Invitational
10/10/2020 Firelands Conference Championship at St. Paul
10/24/2020 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/31/2020 Regional Championship at Tiffin Hedges Boyer Park
11/7/2020 State Championship at Fortress Obetz
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Levi Robinson Senior 15:59.58 1st Team All-Conference/1st Team All-District/2nd Team All-Region
Landon Blankenship Junior 17:54.57 Honorable Mention All-Conference/2nd Team All-District
Logan Nichols Junior 22:04.84
Gabe Kamann Freshman 21:39.30
Malachi Keefe Freshman 18:20.58 Honorable Mention All-Conference
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Ellie Beckner Senior 31:22.39
Kaela Plank Junior 24:47.5
Katie Messmore Freshman 26:31.4
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Colton Hass Eighth 13:06.79
Jack Kelbley Eighth 21:54.11
Colton Sundstrom Eighth 12:02.38
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Alivia Messer Eighth 14:16.61
Morgan Follett Seventh 14:28.66
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/29/2020 - Colonel Crawford Early Bird Invitational
High School Boys 10th Place Team
Levi Robinson 17:23.76 2nd
Malachi Keefe 20:12.11 33rd
Landon Blankenship 20:15.47 35th
Gabe Kamann 23:14.94 86th
Logan Nichols 23:25.15 87th
High School Girls
Kaela Plank 27:41.12 70th
Katie Messmore 32:15.83 88th
Ellie Beckner 39:06.24 98th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 13:18.98 13th
Colton Hass 15:43.84 33rd
Jack Kelbley 25:49.00 59th
Middle School Girls
Colton Sundstrom 14:52.31 13th
___________________________________________________________________________________________________________
9/1/2020 - Plymouth Invitational
High School Boys 4th Place Team
Levi Robinson 10:51.11 1st
Landon Blankenship 12:34.70 16th
Malachi Keefe 12:57.59 23rd
Logan Nichols 14:31.03 38th
Gabe Kamann 14:33.56 40th
High School Girls
Katie Messmore 21:50.87 32nd
Ellie Beckner 23:40.51 36th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 14:37.29 11th
Colton Hass 15:09.22 13th
Jack Kelbley 22:36.00 28th
Middle School Girls
Morgan Follett 15:35.12 3rd
___________________________________________________________________________________________________________
9/12/2020 - Tri at Mapleton with Crestview
High School Boys
Malachi Keefe 20:36 14th
Gabe Kamann 23:40 21st
Logan Nichols 24:07 22nd
High School Girls
Kaela Plank 29:02 13rd
Katie Messmore 34:59 17th
Ellie Beckner 38:43 19th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 12:31 4th
Colton Hass 15:06 11th
Jack Kelbley 24:24 15th
Middle School Girls
Morgan Follett 15:09 7th
Alivia Messer 15:31 8th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
9/15/2020 - Crestview Invitational
High School Boys
Levi Robinson 10:30 1st
Malachi Keefe 12:07 21st
Logan Nichols 14:19 50th
Gabe Kamann 14:43 52nd
High School Girls
Kaela Plank 16:42 35th
Katie Messmore 18:47 45th
Ellie Beckner 21:36 47th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 12:39 8th
Colton Hass 14:24 18th
Jack Kelbley 22:34 43rd
Middle School Girls
Morgan Follett 15:29 15th
Alivia Messer 15:49 20th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
9/19/2020 - Quad at New London with Mapleton and Monroeville
High School Boys 3rd Place Team
Levi Robinson 16:39.90 1st
Malachi Keefe 19:02.39 9th
Landon Blankenship 21:37.95 20th
Logan Nichols 22:54.75 23rd
Gabe Kamann 22:58.44 24th
High School Girls
Kaela Plank 26:37.14 18th
Katie Messmore 32:18.20 26th
Ellie Beckner 34:50.33 28th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 12:27.45 3rd
Colton Hass 13:56.88 13th
Jack Kelbley 21:54.11 20th
Middle School Girls
Morgan Follett 14:35.68 4th
Alivia Messer 14:45.90 5th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
9/26/2020 - Seneca East Night Invitational
High School Boys 12th Place Team
Levi Robinson 16:26.10 2nd
Landon Blankenship 19:05.72 53rd
Malachi Keefe 19:28.70 65th
Logan Nichols 22:04.84 109th
Gabe Kamann 23:17.04 125th
High School Girls
Katie Messmore 29:18.81 98th
Ellie Beckner 35:44.34 108th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 12:17.13 10th
Colton Hass 13:31.19 31st
Jack Kelbley 22:30.78 83rd
Middle School Girls
Alivia Messer 14:16.61 12th
Morgan Follett 14:41.06 20th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
10/3/2020 - Buckeye Central Inivtational
High School Boys 9th Place Team
Levi Robinson 15:59.58 1st
Landon Blankenship 17:54.57 20th
Malachi Keefe 18:20.58 29th
Gabe Kamann 21:39.30 91st
Logan Nichols 22:07.05 93rd
High School Girls
Kaela Plank 25:31.00 73rd
Katie Messmore 26:32.09 83rd
Ellie Beckner 31:22.39 97th
Middle School Boys
Colton Sundstrom 12:02.38 12th
Colton Hass 13:06.79 29th
Jack Kelbley 22:17.00 73rd
Middle School Girls
Morgan Follett 14:28.66 23rd
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
10/10/2020 - Firelands Conference Championship at St. Paul
High School Boys 5th Place Team
Levi Robinson 16:40.7 1st
Landon Blankenship 18:55.7 18th
Malachi Keefe 19:10.9 19th
Logan Nichols 22:57.6 56th
Gabe Kamann 23:05.6 57th
High School Girls
Kaela Plank 27:08.1 41st
Katie Messmore 27:13.0 42nd
Ellie Beckner 36:32.7 56th
Middle School Boys
Colton Hass 13:15.5 12th
Colton Sundstrom 14:04.2 22nd
Jack Kelbley 23:32.2 41st
Middle School Girls
Morgan Follett 14:29.7 8th
Alivia Messer 16:10.3 25th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
10/24/2020 - Galion District Championship at Amman's Reservoir
High School Boys 6th Place Team
Levi Robinson 16:41.1 1st
Landon Blankenship 18:15.8 14th
Malachi Keefe 19:15.1 35th
Gabe Kamann 22:04.6 58th
Logan Nichols 23:43.8 61st
High School Girls
Kaela Plank 24:47.5 41st
Katie Messmore 26:31.4 52nd
Ellie Beckner 31:42.2 63rd
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
10/31/2020 - Regional Championship at Tiffin
High School Boys
Levi Robinson 16:47.6 13th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
11/7/2020 - State Championship at Fortress Obetz
High School Boys
Levi Robinson 16:42.1 38th
Highlight Video
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back