2015 Plymouth Cross Country
Head Coach: Jay Follett
Middle School Coach: Rachel Robinson
Schedule
Date Meet
8/24/2015 Richland County Meet
8/29/2015 Colonel Crawford Early Bird Invitational
9/1/2015 Plymouth Invitational
9/5/2015 Bucyrus Elks Invitational
9/12/2015 Tiffin Carnival
9/15/2015 Tri vs. Monroeville and St. Paul
9/19/2015 Galion Invitational
9/26/2015 Widewater Invitational
10/3/2015 Buckeye Central Invitational
10/6/2015 Crestline Invitational
10/10/2015 Fostoria Booster Invitational
10/17/2015 Firelands Conference Championship at Western Reserve
10/24/2015 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/31/2015 Regional Championship at Boardman High School
11/7/2015 State Championship at National Trail
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Jacob Beckner Senior 18:13.99 Honorable Mention All-District
Nathaniel Redden Junior 17:23.33 1st Team All-Conference/2nd Team All-District
Ethan Elliott Sophomore 19:12.0
Alec Leslie Sophomore 24:16.51
Michael Collins Freshman 20:14.05
Justin Robinson Freshman 17:56.0 2nd Team All-Conference
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Hailey Barber Senior 23:07.13
Katy Cunningham Senior 27:22.0
Mattie Lunceford Senior 22:32.09
Mikka Messmore Senior 24:07.16
Kendall Sanders Senior 21:40.53 2nd Team All-Conference
Ally Melton Junior 26:36.0
Jessica Porter Sophomore 20:59.04 1st Team All-Conference/2nd Team All District
Kylie Barber Freshman 24:08.05
Kelsey Blankenship Freshman 27:25.0
Claudia Caudill Freshman 22:38.0 Honorable Mention Team All-Conference
Gracie Roberts Freshman 23:19.35
Natalie Snyder Freshman 24:48.0
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Nick Bowser Eighth 12:44.0
Cody Elliott Eighth 17:24.39
Seth Dachenhaus Seventh 13:56.25
Logan Gale Seventh 14:21.62
Sevy Hernandez Seventh 13:20.0
Levi Robinson Seventh 11:52.04
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Eliza Redden Eighth 15:23.00
Ellie Beckner Seventh 19:51.0
Ally Bowser Seventh 15:45.0
Kilie Justice Seventh 21:30.0
Emma Redden Seventh 18:07.51
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/24/2015 - Richland County Meet at Madison
High School Boys 3rd Place Team
Nathaniel Redden 18:36 4th
Jacob Beckner 18:59 7th
Justin Robinson 20:19 17th
Ethan Elliott 20:49 22nd
Michael Collins 21:48 31st
Alec Leslie 25:28 58th
High School Girls 3rd Place Team
Kendall Sanders 23:42 15th
Hailey Barber 24:14 21st
Mattie Lunceford 24:27 23rd
Gracie Roberts 26:14 30th
Claudia Caudill 26:22 31st
Kylie Barber 28:52 46th
Mikka Messmore 28:52 47th
Natalie Snyder 29:04 49th
Ally Melton 34:55 58th
Middle School Boys
Nick Bowser 13:53 14th
Logan Gale 15:45 49th
Seth Dachenhaus 16:40 56th
Cody Elliott 19:30 64th
Middle School Girls
Eliza Redden 16:19 25th
Ally Bowser 20:09 45th
Ellie Beckner 27:36 51st
___________________________________________________________________________________________________________
8/29/2015 - Colonel Crawford Early Bird Invitational
High School Boys 8th Place Team
Nathaniel Redden 17:13.55 11th
Justin Robinson 18:38.48 29th
Jacob Beckner 18:48.17 31st
Ethan Elliott 20:09.85 57th
Michael Collins 21:13.67 81st
Alec Leslie 25:27.62 123rd
High School Girls 6th Place Team
Jessica Porter 22:23.83 16th
Kendall Sanders 22:47.52 17th
Hailey Barber 23:07.13 19th
Claudia Caudill 24:54.27 56th
Gracie Roberts 24:59.89 57th
Mikka Messmore 25:51.58 70th
Kylie Barber 26:14.37 74th
Natalie Snyder 27:22.93 88th
Ally Melton 30:49.22 108th
Middle School Boys
Levi Robinson 12:04.80 5th
Nick Bowser 12:29.04 12th
Seth Dachenhaus 14:46.12 56th
Logan Gale 15:02.03 65th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:18.17 39th
Ally Bowser 19:26.98 77th
Ellie Beckner 24:24.33 89th
___________________________________________________________________________________________________________
9/1/2015 - Plymouth Invitational
High School Boys 3rd Place Team
Nathaniel Redden 18:42.60 5th
Justin Robinson 19:38.61 14th
Jacob Beckner 20:24.59 29th
Michael Collins 21:51.21 48th
Ethan Elliott 22:06.45 52nd
Alec Leslie 27:59.85 107th
High School Girls 2nd Place Team
Kendall Sanders 23:44.43 6th
Mattie Lunceford 24:29.31 11th
Jessica Porter 24:32.25 12th
Gracie Roberts 26:33.26 28th
Claudia Caudill 27:07.51 33rd
Mikka Messmore 27:15.71 35th
Kylie Barber 28:00.14 42nd
Natalie Snyder 31:27.39 59th
Ally Melton 33:06.26 69th
Middle School Boys
Levi Robinson 12:26.91 4th
Nick Bowser 13:54.56 12th
Seth Dachenhaus 15:46.24 42nd
Logan Gale 15:50.12 43rd
Middle School Girls
Eliza Redden 16:05.73 15th
Emma Redden 18:07.51 39th
Ally Bowser 20:43.19 49th
Ellie Beckner 27:27.47 65th
___________________________________________________________________________________________________________
9/5/2015 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys 10th Place Team
Nathaniel Redden 18:13.84 19th
Jacob Beckner 18:49.93 32nd
Justin Robinson 18:55.92 37th
Ethan Elliott 20:26.79 95th
Michael Collins 22:15.89 140th
Alec Leslie 26:54.12
High School Girls 13th Place Team
Jessica Porter 22:19.83 27th
Kendall Sanders 22:59.72 44th
Mattie Lunceford 23:19.93 51st
Hailey Barber 24:28.43 80th
Claudia Caudill 25:25.40 104th
Kylie Barber 26:18.45 123rd
Mikka Messmore 26:48.29 140th
Natalie Snyder 28:10.69 163rd
Ally Melton 30:27.97 186th
Middle School Boys
Levi Robinson 12:16.08 8th
Nick Bowser 13:01.40 17th
Logan Gale 16:01.86 107th
Seth Dachenhaus 16:16.72 116th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:49.72 48th
Emma Redden 18:02.86 97th
Ally Bowser 19:20.37 110th
Ellie Beckner 24:40.39 138th
___________________________________________________________________________________________________________
9/12/2015 - Tiffin Carnival
High School Boys 31st Place Team
Nathaniel Redden 17:57.73 68th
Justin Robinson 18:50.29 129th
Jacob Beckner 19:35.91 176th
Ethan Elliott 20:29.89 216th
Michael Collins 21:32.23 252nd
Alec Leslie 25:48.56 293rd
High School Girls 36th Place Team Open Race
Jessica Porter 22:11.85 78th
Mattie Lunceford 23:42.20 150th
Claudia Caudill 24:08.63 183rd
Gracie Roberts 25:52.22 257th
Mikka Messmore 26:21.44 274th
Natalie Snyder 28:23.57 298th
Katy Cunningham 28:34.69 226th - Open Race
Kylie Barber 28:41.90 303rd
Ally Melton 30:28.21 268th - Open Race
Middle School Boys 20th Place Team
Levi Robinson 12:12.91 15th
Nick Bowser 12:57.77 50th
Sevy Hernandez 14:10.92 122nd
Seth Dachenhaus 15:09.98 166th
Logan Gale 15:11.13 168th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:23.00 88th
Ally Bowser 18:38.83 160th
Ellie Beckner 22:18.33 177th
___________________________________________________________________________________________________________
9/15/2015 - Tri vs. Monroeville and St.Paul
High School Boys 2nd Place Team
Nathaniel Redden 18:39.76 2nd
Justin Robinson 20:25.64 6th
Jacob Beckner 20:43.19 7th
Ethan Elliott 21:18.87 9th
Michael Collins 21:53.27 12th
Alec Leslie 28:06.08 18th
High School Girls 2nd Place Team
Jessica Porter 22:39.36 1st
Kendall Sanders 23:25.56 4th
Mattie Lunceford 24:23.41 6th
Gracie Roberts 25:42.17 10th
Claudia Caudill 26:35.68 13th
Mikka Messmore 27:41.58 16th
Kylie Barber 29:03.75 17th
Natalie Snyder 29:46.08 19th
Katy Cunningham 31:10.91 22nd
Ally Melton 33:00.07 26th
Middle School Boys
Levi Robinson 12:22.25 1st
Nick Bowser 13:35.10 2nd
Sevy Hernandez 14:49.35 5th
Logan Gale 15:07.51 8th
Seth Dachenhaus 16:20.36 10th
Middle School Girls 1st Place Team
Eliza Redden 16:14.51 7th
Ellie Beckner 19:39.00 9th
___________________________________________________________________________________________________________
9/19/2015 - Galion Invitational
High School Boys 12th Place Team
Nathaniel Redden 17:35.2 21st
Justin Robinson 18:08.3 36th
Jacob Beckner 18:45.7 52nd
Ethan Elliott 19:58.2 101st
Michael Collins 20:35.8 115th
Alec Leslie 24:52.2 143rd
High School Girls 11th Place Team Open Race
Kendall Sanders 22:03.3 43rd
Jessica Porter 22:23.3 48th
Mattie Lunceford 22:34.7 52nd
Claudia Caudill 23:14.8 69th
Gracie Roberts 23:52.3 85th
Mikka Messmore 25:21.0 111th
Kylie Barber 25:59.2 131st - Open Race
Katy Cunningham 27:44.0 189th - Open Race
Ally Melton 28:58.7 228th - Open Race
Kelsey Blankenship 35:47.4 277th - Open Race
Middle School Boys 15th Place Team
Levi Robinson 11:57.8 4th
Nick Bowser 12:56.2 34th
Sevy Hernandez 14:14.6 96th
Logan Gale 14:39.2 118th
Seth Dachenhaus 15:21.3 146th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:51.4 49th
Ally Bowser 17:40.8 124th
Ellie Beckner 21:07.7 194th
___________________________________________________________________________________________________________
9/26/2015 - Liberty Center Widewater Invitational
High School Boys 7th Place Team
Nathaniel Redden 17:23.33 6th
Justin Robinson 17:56.42 16th
Jacob Beckner 18:56.24 30th
Ethan Elliott 19:56.98 43rd
Michael Collins 20:46.81 59th
Alec Leslie 24:22.83 93rd
High School Girls 4th Place Team
Jessica Porter 21:22.92 9th
Kendall Sanders 21:40.53 11th
Mattie Lunceford 22:32.09 20th
Claudia Caudill 23:57.02 32nd
Gracie Roberts 24:46.62 43rd
Mikka Messmore 24:52.89 44th
Natalie Snyder 26:51.78 57th
Katy Cunningham 27:48.38 62nd
Kelsey Blankenship 29:33.56 70th
Ally Melton 29:37.23 72nd
Middle School Boys 9th Place Team
Levi Robinson 11:53.63 4th
Nick Bowser 12:43.60 20th
Sevy Hernandez 13:47.27 64th
Logan Gale 14:34.31 86th
Seth Dachenhaus 14:35.02 87th
Cody Elliott 18:17.40 136th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:39.94 48th
Ally Bowser 16:54.53 65th
Ellie Beckner 23:07.84 87th
___________________________________________________________________________________________________________
10/3/2015 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 8th Place Team
Nathaniel Redden 17:39.82 17th
Justin Robinson 18:01.99 26th
Jacob Beckner 18:48.26 35th
Michael Collins 20:14.05 75th
Ethan Elliott 20:20.98 79th
High School Girls 4th Place Team
Jessica Porter 20:59.04 11th
Kendall Sanders 21:51.42 20th
Mattie Lunceford 22:45.14 27th
Claudia Caudill 23:06.47 30th
Gracie Roberts 23:19.35 35th
Mikka Messmore 24:07.16 55th
Kylie Barber 24:17.13 58th
Natalie Snyder 26:55.03 85th
Katy Cunningham 27:39.08 89th
Ally Melton 28:35.95 94th
Kelsey Blankenship 30:42.97 101st
Middle School Boys 8th Place Team
Levi Robinson 12:07 4th
Nick Bowser 13:27 26th
Logan Gale 14:48 65th
Seth Dachenhaus 15:04 70th
Cody Elliott 18:05 92nd
Middle School Girls
Eliza Redden 15:58 50th
Ally Bowser 16:41 66th
Ellie Beckner 21:18 89th
Kilie Justice 22:30 91st
___________________________________________________________________________________________________________
10/6/2015 - Crestline Invitational at Amman's Reservoir
High School Boys 6th Place Team
Nathaniel Redden 17:26.87 10th
Justin Robinson 18:11.11 25th
Jacob Beckner 19:09.51 40th
Ethan Elliott 19:46.46 62nd
Michael Collins 20:22.31 79th
Alec Leslie 24:16.51 131st
High School Girls 5th Place Team
Jessica Porter 21:10.90 11th
Mattie Lunceford 22:42.01 30th
Claudia Caudill 23:11.89 36th
Kendall Sanders 23:16.98 38th
Gracie Roberts 23:49.98 50th
Mikka Messmore 24:53.10 62nd
Kylie Barber 25:31.48 73rd
Natalie Snyder 26:00.23 79th
Ally Melton 28:26.88 98th
Kelsey Blankenship 29:55.72 107th
Middle School Boys 8th Place Team
Levi Robinson 11:52.28 4th
Nick Bowser 12:45.23 18th
Sevy Hernandez 13:26.67 38th
Logan Gale 14:26.44 71st
Seth Dachenhaus 15:38.30 92nd
Cody Elliott 17:24.39 105th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:56.08 62nd
Ally Bowser 16:52.80 79th
Ellie Beckner 21:52.20 108th
Kilie Justice 23:30.31 112th
___________________________________________________________________________________________________________
10/10/2015 - Fostoria Booster Invitational
High School Boys 11th Place Team
Nathaniel Redden 17:43.36 14th
Justin Robinson 18:31.52 34th
Jacob Beckner 19:00.74 50th
Ethan Elliott 19:45.86 73rd
Michael Collins 20:39.04 99th
High School Girls 5th Place Team
Jessica Porter 21:45.75 20th
Kendall Sanders 22:08.76 25th
Claudia Caudill 23:20.75 37th
Gracie Roberts 23:30.69 41st
Mattie Lunceford 24:09.30 50th
Mikka Messmore 24:52.23 65th
Kylie Barber 26:18.36 79th
Natalie Snyder 26:32.44 81st
Ally Melton 26:39.42 85th
Katy Cunningham 28:24.19 95th
Kelsey Blankenship 28:24.50 96th
Middle School Boys 17th Place Team
Levi Robinson 11:52.04 10th
Nick Bowser 12:46.35 53rd
Sevy Hernandez 13:33.13 115th
Seth Dachenhaus 13:56.25 137th
Logan Gale 14:21.62 166th
Cody Elliott 17:40.61 270th
Middle School Girls
Ally Bowser 17:37.60 165th
Ellie Beckner 22:04.04 222nd
___________________________________________________________________________________________________________
10/17/2015 - Firelands Conference Championship at Western Reserve
High School Boys 5th Place Team
Nathaniel Redden 17:34 5th
Justin Robinson 17:56 10th
Jacob Beckner 18:43 26th
Ethan Elliott 19:12 29th
Michael Collins 20:25 40th
High School Girls 3rd Place Team Open Race
Jessica Porter 21:09 7th
Kendall Sanders 21:50 14th
Claudia Caudill 22:38 18th
Mattie Lunceford 23:15 24th
Gracie Roberts 23:31 26th
Mikka Messmore 24:17 31st
Kylie Barber 24:42 33rd
Natalie Snyder 24:48 33rd - Open Race
Ally Melton 26:36 44th - Open Race
Katy Cunningham 27:22 52nd - Open Race
Kelsey Blankenship 27:24 53rd - Open Race
Middle School Boys 4th Place Team
Levi Robinson 12:00 5th
Nick Bowser 12:44 13th
Sevy Hernandez 13:20 18th
Logan Gale 14:36 37th
Cody Elliott 17:31 47th
Seth Dachenhaus 17:32 48th
Middle School Girls
Eliza Redden 15:44 22nd
Ally Bowser 15:45 23rd
Ellie Beckner 19:51 37th
Kilie Justice 21:30 39th
___________________________________________________________________________________________________________
10/24/2015 - Galion District Championship at Amman's Reservoir
High School Boys 8th Place Team
Nathaniel Redden 17:33.19 8th
Jacob Beckner 18:13.99 20th
Justin Robinson 18:26.15 23rd
Ethan Elliott 19:29.77 51st
Michael Collins 21:38.97 85th
High School Girls 5th Place Team
Jessica Porter 21:12.20 9th
Kendall Sanders 22:22.55 26th
Mattie Lunceford 22:47.00 33rd
Claudia Caudill 23:30.75 46th
Gracie Roberts 23:45.73 50th
Kylie Barber 24:08.05 57th
Mikka Messmore 24:12.70 59th
___________________________________________________________________________________________________________
10/31/2015 - Regional Championship at Boardman
High School Boys
Nathaniel Redden 17:52.90 49th
High School Girls
Jessica Porter 22:56.23 88th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back