2012 Plymouth Cross Country
Head Coach: Jay Follett
Middle School Coach: Matt Anderson
Schedule
Date Meet
8/18/2012 OHSAA Preseason Invitational
8/20/2012 Richland County Meet
8/25/2012 Dan Olien Invitational
8/28/2012 Quad vs. Ashland, Gilead Christian, and New London
9/1/2012 Bucyrus Elks Invitational
9/4/2012 Wynford Invitational
9/8/2012 Plymouth Invitational
9/11/2012 Lucas Cub Classic
9/15/2012 Galion Invitational
9/19/2012 Quad at Western Reserve with Monroeville and St. Paul
9/22/2012 Bill Brown Classic
9/29/2012 Buckeye Central Invitational
10/2/2012 Crestline Invitational
10/6/2012 Cat Pack Invitational
10/13/2012 Firelands Conference Championship at Plymouth
10/20/2012 District Championship at Bettsville
10/27/2012 Regional Championship at Tiffin Hedges Boyer Park
11/3/2012 State Championship at National Trail
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Brett Eldridge Senior 18:29.7
Logan Horn Senior 19:12.21
Scotty Tackett Senior 18:12.26 2nd Team All-Conference
Daren Gies Sophomore 18:07.63 Honorable Mention All-Conference/Honorable Mention All-District
Matt McKenzie Sophomore 18:48.39
Josh Reese Sophomore 19:11.71
Joey Williams Sophomore 20:33.0
Jacob Beckner Freshman 19:21.39
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Courtney Barber Junior 21:29.54 2nd Team All-Conference
Amy Grube Junior 25:53.3
Maci Hedeen Junior 27:39.0
Kelsey Breznicki Sophomore 25:03.1
Leah Eldridge Sophomore 22:21.3 Honorable Mention All-Conference
Jackie Fletcher Sophomore
Halei Lunceford Sophomore 20:41.31 2nd Team All-Conference/Honorable Mention All-Conference
Abby Melton Sophomore 24:38.4
Hailey Barber Freshman 20:06.82 1st Team All-Conference/1st Team All-District
Katy Cunningham Freshman 26:33.0
Mattie Lunceford Freshman 22:44.62 Honorable Mention All-Conference
Mikka Messmore Freshman 24:31.1
Kandall Sanders Freshman 20:12.19 1st Team All-Conference/1st Team All-District
Katie Brodzeller Manager
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Jesse Shearer Eighth 14:38.59
Clay Breznicki Seventh 16:12.53
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Daisy Hernandez Eighth 15:46.7
Ally Melton Eighth 16:50.6
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/18/2012 - OHSAA Preseason Invitational at National Trail
High School Boys 15th Place Team
Daren Gies 19:33.81 68th
Brett Eldridge 19:45.71 77th
Josh Reese 20:01.84 86th
Scotty Tackett 20:12.90 93rd
Matt McKenzie 20:28.07 102nd
Logan Horn 21:38.37 133rd
Jacob Beckner 21:53.95 142nd
Joey Williams 24:51.08 182nd
High School Girls 8th Place Team
Courtney Barber 22:07.06 35th
Hailey Barber 22:23.72 39th
Halei Lunceford 23:10.97 58th
Leah Eldridge 23:58.28 78th
Mattie Lunceford 25:28.47 103rd
Mikka Messmore 25:55.74 114th
Abby Melton 26:37.95 120th
Amy Grube 28:04.84 133rd
Katy Cunningham 28:36.89 139th
Maci Hedeen 28:42.08 141st
___________________________________________________________________________________________________________
8/20/2012 - Richland County Meet at Mansfield
High School Boys 4th Place Team Open Race
Scotty Tackett 20:28 14th
Daren Gies 21:00 18th
Josh Reese 21:06 20th
Brett Eldridge 21:44 26th
Matt McKenzie 22:18 28th
Jacob Beckner 22:37 29th
Logan Horn 24:01 35th
Joey Williams 24:48 17th - Open Race
High School Girls 4th Place Team Open Race
Kendall Sanders 23:50 1st - Open Race
Hailey Barber 24:08 12th
Halei Lunceford 24:22 14th
Courtney Barber 24:51 17th
Leah Eldridge 26:34 26th
Mattie Lunceford 27:18 30th
Kelsey Breznicki 27:45 16th - Open Race
Abby Melton 28:14 34th
Mikka Messmore 28:50 38th
Katy Cunningham 29:08 23rd - Open Race
Amy Grube 29:37 25th - Open Race
Middle School Boys
Clay Breznicki 19:18 27th
Jesse Shearer 19:23 28th
Middle School Girls
Ally Melton 22:56 33rd
___________________________________________________________________________________________________________
8/24/2012 - Dan Olien Invitational at New London
High School Boys 12th Place Team
Scotty Tackett 19:06.03 54th
Matt McKenzie 19:09.86 60th
Josh Reese 19:11.71 62nd
Daren Gies 19:15.57 66th
Brett Eldridge 19:53.98 80th
Logan Horn 21:15.84 103rd
Joey Williams 23:25.39 131st
High School Girls 2nd Place Team Open Race
Hailey Barber 22:21.56 16th
Courtney Barber 22:25.48 17th
Halei Lunceford 22:26.73 18th
Kendall Sanders 22:39.12 22nd
Leah Eldridge 23:09.63 28th
Mattie Lunceford 25:38.89 69th
Abby Melton 26:41.25 91st
Amy Grube 26:47.35 10th - Open Race
Mikka Messmore 26:56.38 12th - Open Race
Maci Hedeen 28:58.70 26th - Open Race
Middle School Boys
Jesse Shearer 15:32.66 88th
Clay Breznicki 17:43.31 135th
Middle School Girls
Ally Melton 16:12.21 45th
___________________________________________________________________________________________________________
8/28/2012 - Quad vs. Ashland, Gilead Christian, and New London
High School Boys 3rd Place Team
Scotty Tackett 20:01 21st
Matt McKenzie 20:10 23rd
Brett Eldridge 20:46 30th
Josh Reese 20:56 31st
Daren Gies 21:28 34th
Logan Horn 22:03 38th
Joey Williams 23:26 47th
High School Girls 1st Place Team
Kendall Sanders 22:47 1st
Courtney Barber 23:18 2nd
Halei Lunceford 23:26 4th
Hailey Barber 24:01 6th
Leah Eldridge 25:24 9th
Mattie Lunceford 26:04 10th
Abby Melton 28:41 16th
Maci Hedeen 28:53 17th
Amy Grube 30:09 19th
Middle School Boys
Jesse Shearer 16:29 11th
Clay Breznicki 18:21 13th
Middle School Girls
Ally Melton 17:09 4th
___________________________________________________________________________________________________________
9/1/2012 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys 7th Place Team
Scotty Tackett 18:51.52 30th
Daren Gies 18:54.27 33rd
Matt McKenzie 19:09.66 43rd
Josh Reese 19:30.75 56th
Brett Eldridge 19:32.09 58th
Logan Horn 21:19.95 116th
Joey Williams 22:43.01
High School Girls 5th Place Team
Hailey Barber 22:21.18 19th
Kendall Sanders 22:36.53 23rd
Halei Lunceford 23:20.63 35th
Leah Eldridge 23:26.63 37th
Courtney Barber 23:43.13 43rd
Mattie Lunceford 24:56.24 65th
Abby Melton 26:34.10 95th
Katy Cunningham 28:51.64 124th
Amy Grube 29:24.01 131st
Middle School Boys
Jesse Shearer 16:51.83 76th
Middle School Girls
Ally Melton 16:11.46 30th
Daisy Hernandez 20:01.69 87th
___________________________________________________________________________________________________________
9/4/2012 - Wynford Invitational
High School Boys 3rd Place Team
Matt McKenzie 19:09.92 9th
Brett Eldridge 19:34.67 17th
Daren Gies 19:35.30 18th
Scotty Tackett 19:39.39 19th
Josh Reese 20:25.56 28th
Logan Horn 21:43.52 42nd
Joey Williams 22:39.50 52nd
High School Girls 2nd Place Team
Courtney Barber 22:49.87 5th
Hailey Barber 23:07.62 6th
Kendall Sanders 23:10.79 7th
Halei Lunceford 23:15.67 9th
Leah Eldridge 24:10.84 15th
Mattie Lunceford 24:37.79 22nd
Mikka Messmore 26:56.35 44th
Amy Grube 28:26.45 51st
Abby Melton 28:46.50 52nd
Katy Cunningham 29:21.64 53rd
Middle School Boys
Clay Breznicki 17:23.40 26th
Jesse Shearer 17:26.86 27th
___________________________________________________________________________________________________________
9/8/2012 - Plymouth Invitational
High School Boys 2nd Place Team
Scotty Tackett 19:26 5th
Daren Gies 19:27 6th
Brett Eldridge 19:36 8th
Josh Reese 19:49 10th
Matt McKenzie 20:14 11th
Logan Horn 21:58 19th
Joey Williams 22:16 22nd
High School Girls 1st Place Team
Kendall Sanders 22:04 1st
Courtney Barber 22:53 3rd
Hailey Barber 23:13 4th
Leah Eldridge 23:26 5th
Halei Lunceford 23:43 7th
Mattie Lunceford 24:21 9th
Mikka Messmore 26:05 14th
Kelsey Breznicki 26:50 16th
Abby Melton 27:53 19th
Katy Cunningham 28:16 20th
Amy Grube 28:18 21st
Maci Hedeen 28:57 22nd
Middle School Boys
Jesse Shearer 15:32 15th
Clay Breznicki 17:08 18th
Middle School Girls
Ally Melton 16:05 3rd
Daisy Hernandez 18:46 8th
___________________________________________________________________________________________________________
9/11/2012 - Lucas Cub Classic
High School Boys 3rd Place Team
Brett Eldridge 20:07 13th
Matt McKenzie 20:15 15th
Scotty Tackett 20:38 16th
Daren Gies 20:42 17th
Josh Reese 20:46 18th
Logan Horn 21:57 25th
Joey Williams 22:52 36th
High School Girls 1st Place Team
Hailey Barber 21:49 1st
Kendall Sanders 22:59 4th
Halei Lunceford 23:52 5th
Leah Eldridge 24:00 6th
Mattie Lunceford 24:35 9th
Mikka Messmore 26:28 20th
Amy Grube 27:33 24th
Katy Cunningham 28:50 34th
Maci Hedeen 30:16 40th
Abby Melton 30:27 42nd
___________________________________________________________________________________________________________
9/15/2012 - Galion Invitational
High School Boys 14th Place Team
Daren Gies 18:25.6 64th
Scotty Tackett 18:27.5 66th
Brett Eldridge 18:29.8 68th
Matt McKenzie 18:50.2 79th
Logan Horn 20:14.8 110th
Joey Williams 20:33.0 112th
Josh Reese 21:40.5 126th
Jacob Beckner 21:52.3 - Open Race
High School Girls 4th Place Team Open Race
Kendall Sanders 20:40.7 15th
Hailey Barber 21:23.1 21st
Courtney Barber 21:37.2 25th
Halei Lunceford 22:12.0 35th
Leah Eldridge 22:21.3 39th
Mattie Lunceford 23:01.3 51st
Mikka Messmore 24:31.1 74th
Abby Melton 24:38.4 82nd - Open Race
Kelsey Breznicki 25:03.1 96th - Open Race
Amy Grube 25:53.4 138th - Open Race
Katy Cunningham 27:06.3 183rd - Open Race
Maci Hedeen 28:14.6 209th - Open Race
Middle School Boys
Jesse Shearer 16:08.8 149th
Clay Breznicki 17:17.7 160th
Middle School Girls
Ally Melton 15:46.8 29th
Daisy Hernandez 16:50.6 69th
___________________________________________________________________________________________________________
9/19/2012 - Quad at Western Reserve with Monroeville and St. Paul
High School Boys 3rd Place Team
Scotty Tackett 18:49 5th
Matt McKenzie 18:52 6th
Brett Eldridge 19:08 8th
Daren Gies 19:12 9th
Logan Horn 20:58 21st
Jacob Beckner 21:17 23rd
Joey Williams 21:21 25th
Josh Reese 25:28 35th
High School Girls 1st Place Team
Hailey Barber 21:11 3rd
Kendall Sanders 21:14 4th
Halei Lunceford 22:30 7th
Leah Eldridge 22:42 8th
Mattie Lunceford 23:06 9th
Courtney Barber 23:50 11th
Mikka Messmore 25:07 17th
Abby Melton 25:51 20th
Katy Cunningham 26:33 22nd
Maci Hedeen 27:39 24th
Middle School Boys
Jesse Shearer 15:15 12th
Clay Breznicki 17:55 15th
Middle School Girls
Ally Melton 16:09 7th
___________________________________________________________________________________________________________
9/22/2012 - Bill Brown Classic at Ontario
High School Boys
Daren Gies 19:31 34th
Matt McKenzie 20:14 48th
Joey Williams 21:40 78th
Jacob Beckner 21:58 82nd
High School Girls 3rd Place Team
Kendall Sanders 22:00 7th
Hailey Barber 22:40 10th
Halei Lunceford 22:43 11th
Leah Eldridge 24:02 21st
Courtney Barber 24:36 26th
Mikka Messmore 26:44 39th
Abby Melton 27:06 45th
Kelsey Breznicki 27:13 46th
Maci Hedeen 29:29 57th
Amy Grube 29:44 59th
Middle School Boys
Clay Breznicki 16:29 80th
Middle School Girls
Ally Melton 17:02 58th
___________________________________________________________________________________________________________
9/29/2012 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 6th Place Team
Daren Gies 18:46.66 20th
Matt McKenzie 18:48.39 22nd
Scotty Tackett 19:21.64 34th
Brett Eldridge 19:24.73 35th
Logan Horn 20:21.18 60th
Jacob Beckner 20:56.31 75th
Joey Williams 21:05.26 80th
High School Girls 2nd Place Team
Kendall Sanders 21:31.31 2nd
Halei Lunceford 21:49.93 4th
Hailey Barber 21:55.04 5th
Courtney Barber 23:35.77 25th
Leah Eldridge 23:49.45 29th
Mattie Lunceford 23:52.31 31st
Mikka Messmore 26:14.64 76th
Abby Melton 26:38.00 78th
Maci Hedeen 28:37.88 100th
Amy Grube 30:09.17 107th
Middle School Girls
Ally Melton 16:31.65 49th
___________________________________________________________________________________________________________
10/2/2012 - Crestline Invitational at Amman's Reservoir
High School Boys 5th Place Team
Daren Gies 18:27.10 20th
Scott Tackett 18:33.90 22nd
Matt Mckenzie 18:53.63 27th
Brett Eldridge 19:13.37 33rd
Jacob Beckner 20:07.45 52nd
Logan Horn 20:35.91 59th
Joey Williams 20:55.94 66th
High School Girls 1st Place Team
Kendall Sanders 21:05.69 2nd
Hailey Barber 21:15.16 3rd
Halei Lunceford 21:32.09 4th
Courtney Barber 22:23.04 8th
Leah Eldridge 23:13.39 14th
Mattie Lunceford 23:25.22 19th
Abby Melton 25:52.29 51st
Mikka Messmore 26:02.07 54th
Amy Grube 28:52.71 71st
Middle School Boys
Jesse Shearer 16:00.13 53rd
Clay Breznicki 16:46.86 60th
Middle School Girls
Ally Melton 17:22.15 39th
___________________________________________________________________________________________________________
10/6/2012 - Cat Pack Invitational at Mansfield
High School Boys 2nd Place Team
Scott Tackett 19:54 7th
Daren Gies 20:15 8th
Matt McKenzie 20:28 12th
Brett Eldridge 20:37 13th
Jacob Beckner 21:57 19th
Logan Horn 22:24 23rd
Joey Williams 23:08 31st
High School Girls 1st Place Team
Hailey Barber 23:42 3rd
Kendall Sanders 23:51 5th
Halei Lunceford 24:01 6th
Leah Eldridge 25:11 10th
Courtney Barber 25:37 13th
Mattie Lunceford 25:57 16th
Abby Melton 28:24 31st
Mikka Messmore 28:58 35th
Maci Hedeen 31:35 42nd
Amy Grube 31:57 43rd
Middle School Boys
Jesse Shearer 16:20 28th
Clay Breznicki 18:16 46th
Middle School Girls
Ally Melton 18:32 29th
___________________________________________________________________________________________________________
10/13/2012 - Firelands Conference Championship at Plymouth
High School Boys 5th Place Team
Scotty Tackett 18:29.49 14th
Daren Gies 18:34.24 16th
Brett Eldridge 19:05.14 24th
Matt McKenzie 19:44.29 29th
Logan Horn 20:04.18 31st
Jacob Beckner 20:29.93 37th
Joey Williams 21:01.70 44th
High School Girls 1st Place Team
Kendall Sanders 20:51.41 3rd
Hailey Barber 21:23.90 5th
Halei Lunceford 21:46.90 10th
Courtney Barber 22:06.74 12th
Leah Eldridge 22:59.34 17th
Mattie Lunceford 23:31.06 20th
Mikka Messmore 25:54.51 34th
Abby Melton 25:59 - Open Race
Maci Hedeen 28:09 - Open Race
Amy Grube 28:21 - Open Race
Middle School Boys
Jesse Shearer 14:38.59 26th
Clay Breznicki 16:12.53 34th
Middle School Girls
Ally Melton 15:52.43 21st
___________________________________________________________________________________________________________
10/20/2012 - Bettsville District Championship at H.P. Eells Park
High School Boys 6th Place Team
Daren Gies 18:07.63 21st
Scott Tackett 18:12.26 23rd
Brett Eldridge 18:30.08 31st
Logan Horn 19:12.21 44th
Josh Reese 19:20.41 48th
Jacob Beckner 19:21.39 50th
Matt McKenzie 19:42.11 52nd
High School Girls 1st Place Team
Hailey Barber 20:06.82 3rd
Kendall Sanders 20:12.19 6th
Halei Lunceford 20:41.31 17th
Courtney Barber 21:29.54 27th
Leah Eldridge 22:24.15 42nd
Mattie Lunceford 22:44.62 47th
Mikka Messmore 25:08.34 77th
___________________________________________________________________________________________________________
10/27/2012 - Regional Championship at Tiffin
High School Girls 10th Place Team
Hailey Barber 21:16.52 36th
Kendall Sanders 21:19.51 38th
Halei Lunceford 21:28.25 41st
Courtney Barber 22:55.09 101st
Leah Eldridge 23:30.19 112th
Mattie Lunceford 23:33.78 114th
Mikka Messmore 26:12.16 135th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back