2011 Plymouth Cross Country
Head Coach: Jay Follett
Middle School Coach: Matt Anderson
Schedule
Date Meet
8/22/2011 Richland County Meet
8/27/2011 New London Dan Olien Invitational
8/30/2011 Tri vs. Crestline and New London
9/3/2011 Bucyrus Elks Invitational
9/6/2011 Wynford Invitational Invitational
9/10/2011 Tri vs. Buckeye Central and Lucas
9/13/2011 Lucas Cub CLassic
9/17/2011 Galion Invitational
9/20/2011 Quint vs. Gilead Christian, Monroeville, St. Paul, and Western Reserve
9/24/2011 Bill Brown Classic
10/1/2011 Buckeye Central Invitational
10/4/2011 Crestline Invitational
10/8/2011 Cat Pack Invitational
10/15/2011 Firelands Conference Championship at New London
10/22/2011 District Championship at Bettsville
10/29/2011 Regional Championship at Tiffin Hedges Boyer Park/Boardman
11/5/2011 State Championship at Scioto Downs
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Josh Schrader Senior 16:42.3 1st Team All-Conference/1st Team All-District
Ty Schrader Senior 18:00.3 2nd Team All-Conference
Jarrod Donnersbach Junior 22:14.09
Brett Eldridge Junior 19:29.1
Scotty Tackett Junior 19:16.7
Daren Gies Freshman 19:23.91
Jacob James Freshman 20:51.0
Matt MCKenzie Freshman 18:58.5
Josh Reese Freshman 18:50.5
Joey Williams Freshman 21:33.3
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Stephanie Grube Senior 22:46.08 2nd Team All-Conference
Katie Brodzeller Junior 29:19.2
Courtney Barber Sophomore 21:51.16 Honorable Mention All-Conference
Amy Grube Sophomore 25:16.77
Maci Hedeen Sophomore 24:08.70
Leah Eldridge Freshman 21:55.8 Honorable Mention All-Conference
Halei Lunceford Freshman 21:30.52 2nd Team All-Conference/2nd Team All-District
Abby Melton Freshman 24:46.2
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Jacob Beckner Eighth 12:17.2
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Hailey Barber Eighth 13:35.72
Katy Cunningham Eighth 16:39.41
Mattie Lunceford Eighth 14:51.43
Mikka Messmore Eighth 15:08.4
Kendall Sanders Eighth 13:30.6
Daisy Hernandez Seventh 18:31.1
Ally Melton Seventh 15:31.9
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/22/2011 - Richland County Meet at Madison
High School Boys 5th Place Team
Josh Schrader 18:46 6th
Ty Schrader 20:00 23rd
Matt McKenzie 20:44 29th
Josh Reese 21:05 34th
Brett Eldridge 21:47 35th
Scotty Tackett 22:11 37th
Daren Gies 22:33 - Open Race
Jarrod Donnersbach 23:08 46th
Joey Williams 25:10 - Open Race
Jacob James 25:49 - Open Race
High School Girls 4th Place Team
Courtney Barber 23:50 19th
Halei Lunceford 24:43 21st
Leah Eldridge 24:50 23rd
Stephanie Grube 26:18 28th
Maci Hedeen 26:27 29th
Amy Grube 26:49 31st
Abby Melton 28:59 34th
Katie Brodzeller 31:56 - Open Race
Middle School Boys
Jacob Beckner 14:34
Middle School Girls 3rd Place Team
Kendall Sanders 14:19 4th
Hailey Barber 14:55 9th
Mattie Lunceford 16:23 20th
Mikka Messmore 16:58 32nd
Ally Melton 17:08 33rd
Katy Cunningham 18:37 44th
___________________________________________________________________________________________________________
8/27/2011 - Dan Olien Invitational at New London
High School Boys 16th Place Team Open Race
Ty Schrader 19:00.50 51st
Josh Reese 19:46.86 65th
Matt McKenzie 20:20.81 81st
Scotty Tackett 20:50.98 94th
Brett Eldridge 21:13.77 101st
Daren Gies 21:23.33 105th
Jacob James 22:54.91 52nd - Open Race
Joey Williams 24:43.86 139th
High School Girls 8th Place Team Open Race
Halei Lunceford 22:27.96 14th
Courtney Barber 22:38.21 18th
Leah Eldridge 24:03.07 42nd
Stephanie Grube 25:47.25 59th
Maci Hedeen 25:56.82 60th
Amy Grube 26:02.23 62nd
Abby Melton 26:42.96 71st
Katie Brodzeller 31:50.85 31st - Open Race
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:44.10 10th
Middle School Girls 3rd Place Team
Kendall Sanders 13:35.08 59th
Hailey Barber 14:16.61 14th
Mattie Lunceford 14:51.43 30th
Mikka Messmore 15:33.60 43rd
Ally Melton 15:37.71 47th
Katy Cunningham 16:39.41 69th
Daisy Hernandez 20:04.20 96th
___________________________________________________________________________________________________________
8/30/2011 - Tri vs. Crestline and New London
High School Boys 2nd Place Team
Matt McKenzie 20:27 3rd
Daren Gies 21:38 8th
Brett Eldridge 22:06 10th
Scotty Tackett 22:44 12th
Jacob James 22:44 13th
Joey Williams 25:08 18th
High School Girls 2nd Place Team
Courtney Barber 23:58 2nd
Leah Eldridge 24:58 3rd
Maci Hedeen 26:29 7th
Amy Grube 28:02 12th
Abby Melton 30:56 13th
Katie Brodzeller 30:58 14th
Middle School Boys
Jacob Beckner 13:10 1st
Middle School Girls 2nd Place Team
Kendall Sanders 14:36 3rd
Hailey Barber 14:41 4th
Mattie Lunceford 16:04 7th
Mikka Messmore 16:56 9th
Ally Melton 17:58 12th
Katy Cunningham 18:48 13th
Daisy Hernandez 20:37 14th
___________________________________________________________________________________________________________
9/3/2011 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys 14th Place Team
Ty Schrader 18:55.67 20th
Matt McKenzie 19:42.46 40th
Josh Reese 20:41.22 66th
Daren Gies 21:39.72 94th
Scott Tackett 21:51.50 99th
Jacob James 22:02.27 104th
Brett Eldridge 22:41.95 123rd
Joey Williams 23:29.94 143rd
High School Girls 9th Place Team
Courtney Barber 23:47.03 24th
Leah Eldridge 24:20.17 34th
Halei Lunceford 24:47.69 43rd
Stephanie Grube 26:00.42 61st
Amy Grube 26:31.67 73rd
Abby Melton 28:16.60 91st
Katie Brodzeller 30:18.83 109th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:52.31 6th
Middle School Girls 5th Place Team
Kendall Sanders 14:20.42 7th
Mattie Lunceford 15:09.68 11th
Mikka Messmore 16:40.40 41st
Ally Melton 18:20.10 63rd
Katy Cunningham 19:00.35 68th
___________________________________________________________________________________________________________
9/6/2011 - Wynford Invitational
High School Boys 6th Place Team
Ty Schrader 18:28.56 13th
Matt McKenzie 19:26.77 24th
Brett Eldridge 20:21.37 48th
Josh Reese 20:40.57 50th
Scotty Tackett 21:03.87 54th
Jacob James 22:12.59 69th
Jarrod Donnersbach 22:29.11 77th
Joey Williams 23:19.16 88th
High School Girls 1st Place Team
Courtney Barber 22:37.21 5th
Halei Lunceford 22:39.28 6th
Leah Eldridge 22:48.65 9th
Stephanie Grube 24:38.10 29th
Maci Hedeen 24:44.23 30th
Amy Grube 25:42.72 47th
Abby Melton 27:09.20 56th
Katie Brodzeller 30:39.57 78th
___________________________________________________________________________________________________________
9/10/2011 - Tri vs. Buckeye Central and Lucas
High School Boys 1st Place Team
Matt McKenzie 20:24 3rd
Josh Reese 20:56 4th
Scott Tackett 21:07 5th
Brett Eldridge 21:56 7th
Daren Gies 22:20 9th
Jarrod Donnersbach 22:37 11th
Jacob James 24:26 14th
Joey Williams 24:44 15th
High School Girls 1st Place Team
Courtney Barber 23:50 1st
Halei Lunceford 24:03 2nd
Leah Eldridge 24:03 3rd
Stephanie Grube 25:47 4th
Maci Hedeen 26:42 5th
Abby Melton 27:59 7th
Amy Grube 28:29 8th
Katie Brodzeller 32:33 10th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:54 1st
Middle School Girls 1st Place Team
Kendall Sanders 14:25 1st
Hailey Barber 15:23 2nd
Mattie Lunceford 15:46 3rd
Mikka Messmore 17:13 5th
Ally Melton 18:35 7th
Katy Cunningham 18:44 8th
___________________________________________________________________________________________________________
9/13/2011 - Lucas Cub Classic
High School Boys 3rd Place Team
Matt McKenzie 20:52.12 9th
Josh Reese 21:17.40 13th
Brett Eldridge 22:25.91 21st
Daren Gies 22:27.50 22nd
Jacob James 23:39.47 31st
Scotty Tackett 23:51.27 36th
Joey Williams 24:19.24 43rd
High School Girls 2nd Place Team
Courtney Barber 24:50.30 1st
Leah Eldridge 25:57.85 6th
Stephanie Grube 28:10.95 16th
Amy Grube 29:50.74 23rd
Abby Melton 34:21.22 35th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:59.59 3rd
Middle School Girls 2nd Place Team
Kendall Sanders 14:22.76 1st
Hailey Barber 15:56.31 10th
Mattie Lunceford 16:35.75 15th
Mikka Messmore 17:21.00 17th
Ally Melton 19:34.69 24th
Daisy Hernandez 21:00.64 27th
___________________________________________________________________________________________________________
9/17/2011 - Galion Invitational
High School Boys 13th Place Team Open Race
Josh Schrader 16:42.3 5th
Ty Schrader 18:00.3 51st
Josh Reese 18:50.5 83rd
Matt McKenzie 18:58.5 88th
Scotty Tackett 19:16.7 93rd
Brett Eldridge 19:29.1 98th
Daren Gies 19:47.9 104th
Jacob James 20:51.0 164th - Open Race
Joey Williams 21:33.3 208th - Open Race
High School Boys 8th Place Team Open Race
Halei Lunceford 21:51.0 19th
Leah Eldridge 21:55.8 21st
Courtney Barber 22:38.7 38th
Stephanie Grube 23:29.6 49th
Abby Melton 24:46.2 68th
Maci Hedeen 24:56.2 71st
Amy Grube 25:31.6 75th
Katie Brodzeller 29:19.2 205th - Open Race
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:17.2 8th
Middle School Girls 12th Place Team
Kendall Sanders 13:30.6 8th
Mattie Lunceford 15:02.0 56th
Mikka Messmore 15:08.4 65th
Hailey Barber 15:29.2 78th
Ally Melton 15:31.9 80th
Katy Cunningham 18:19.5 118th
Daisy Hernandez 18:31.1 122nd
___________________________________________________________________________________________________________
9/20/2011 - Quint vs. Gilead Christian, Monroeville, St. Paul, and Western Reserve
High School Boys 3rd Place Team
Ty Schrader 19:20 4th
Josh Reese 20:22 12th
Matt McKenzie 20:31 14th
Brett Eldridge 21:09 16th
Scotty Tackett 21:21 18th
Jacob James 22:07 24th
Daren Gies 22:22 26th
Joey Williams 24:00 36th
High School Girls 1st Place Team
Halei Lunceford 23:21 3rd
Courtney Barber 24:05 7th
Leah Eldridge 24:36 8th
Stephanie Grube 25:46 10th
Amy Grube 26:59 16th
Maci Hedeen 27:24 17th
Abby Melton 27:29 19th
Katie Brodzeller 32:18 29th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:52 1st
Middle School Girls 1st Place Team
Kendall Sanders 14:11 1st
Hailey Barber 15:07 2nd
Mattie Lunceford 15:46 6th
Mikka Messmore 15:47 7th
Abby Melton 17:20 15th
Katy Cunningham 18:41 16th
Daisy Hernandez 19:59 18th
___________________________________________________________________________________________________________
9/24/2011 - Bill Brown Classic at Ontario
High School Boys 8th Place Team
Josh Schrader 17:38 2nd
Ty Schrader 19:27 29th
Josh Reese 19:48 42nd
Matt McKenzie 20:19 56th
Scotty Tackett 20:38 65th
Brett Eldridge 21:26 83rd
Jacob James 22:04 97th
Daren Gies 22:50 105th
Joey Williams 23:15 114th
High School Girls 6th Place Team
Halei Lunceford 22:59 9th
Courtney Barber 23:40 17th
Leah Eldridge 24:10 28th
Stephanie Grube 25:06 45th
Maci Hedeen 25:23 46th
Abby Melton 27:07 69th
Amy Grube 28:58 82nd
Katie Brodzeller 32:13 100th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:39 8th
Middle School Girls 5th Place Team
Hailey Barber 14:15 5th
Kendall Sanders 14:21 7th
Mattie Lunceford 16:00 43rd
Mikka Messmore 16:35 51st
Ally Melton 16:43 55th
Katy Cunningham 17:36 65th
___________________________________________________________________________________________________________
10/1/2011 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 3rd Place Team
Josh Schrader 18:35.62 4th
Ty Schrader 20:07.34 14th
Matt Mckenzie 20:13.85 18th
Josh Reese 20:18.24 19th
Scotty Tackett 21:23.39 33rd
Brett Eldridge 22:12.72 43rd
Daren Gies 22:37.57 46th
Jacob James 23:09.80 56th
Joey Williams 24:16.49 63rd
High School Girls 3rd Place Team
Halei Lunceford 23:18.39 4th
Courtney Barber 23:56.94 8th
Leah Eldridge 24:13.02 13th
Stephanie Grube 25:04.25 27th
Maci Hedeen 26:16.65 32nd
Amy Grube 28:49.21 45th
Middle School Boys
Jacob Beckner 13:42.82 6th
Middle School Girls 4th Place Team
Hailey Barber 15:03.96 5th
Kendall Sanders 15:21.92 9th
Mattie Lunceford 16:35.22 32nd
Ally Melton 17:49.79 48th
Mikka Messmore 19:09.07 55th
Katy Cunningham 19:18.52 58th
___________________________________________________________________________________________________________
10/4/2011 - Crestline Invitational at Amman's Reservoir
High School Boys 6th Place Team
Josh Schrader 17:01.24 2nd
Matt McKenzie 19:05.61 33rd
Ty Schrader 19:26.81 39th
Daren Gies 19:44.90 47th
Brett Eldridge 19:46.57 48th
Scotty Tackett 19:53.84 52nd
Jacob James 21:02.82 76th
Joey Williams 21:44.03 90th
Jarrod Donnersbach 22:14.09 102nd
High School Girls 3rd Place Team
Halei Lunceford 21:30.52 5th
Courtney Barber 21:51.16 7th
Leah Eldridge 22:56.51 20th
Stephanie Grube 24:00.07 32nd
Maci Hedeen 24:10.95 34th
Amy Grube 25:16.77 49th
Abby Melton 26:05.30 58th
Middle School Boys
Jacob Beckner 13:01.60 12th
Middle School Girls 4th Place Team
Hailey Barber 13:35.72 2nd
Kendall Sanders 13:55.35 8th
Mattie Lunceford 15:05.06 26th
Mikka Messmore 15:41.15 32nd
Ally Melton 17:08.92 46th
Katy Cunningham 17:27.39 47th
___________________________________________________________________________________________________________
10/8/2011 - Cat Pack Invitational at Mansfield
High School Boys 2nd Place Team
Josh Schrader 18:45 1st
Ty Schrader 19:29 3rd
Matt McKenzie 20:17 14th
Brett Eldridge 21:09 17th
Josh Reese 21:58 23rd
Daren Gies 22:02 26th
Joey Williams 22:42 37th
Jacob James 23:25 40th
High School Girls 2nd Place Team
Halei Lunceford 23:19 4th
Leah Eldridge 23:55 9th
Courtney Barber 24:43 16th
Stephanie Grube 25:06 17th
Maci Hedeen 26:43 23rd
Abby Melton 29:25 35th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:57 2nd
Middle School Girls 4th Place Team
Hailey Barber 14:58 7th
Kendall Sanders 15:01 9th
Mattie Lunceford 16:17 32nd
Mikka Messmore 18:12 52nd
Katy Cunningham 19:08 61st
Ally Melton 19:10 62nd
___________________________________________________________________________________________________________
10/15/2011 - Firelands Conference Championship at New London
High School Boys 5th Place Team
Josh Schrader 17:45.75 2nd
Ty Schrader 18:49.35 13th
Matt McKenzie 19:26.46 22nd
Josh Reese 20:08.62 31st
Brett Eldridge 20:57.17 36th
Scotty Tackett 21:17.57 38th
Daren Gies 23:10.67 46th
High School Girls 3rd Place Team
Halei Lunceford 22:33.54 8th
Stephanie Grube 23:09.88 13th
Courtney Barber 23:18.09 15th
Leah Eldridge 23:53.07 18th
Maci Hedeen 25:16.09 29th
Abby Melton 25:41.08 32nd
Amy Grube 26:30.53 35th
Middle School Boys
Jacob Beckner 12:36.39 1st
Middle School Girls 3rd Place Team
Hailey Barber 14:08.57 3rd
Kendall Sanders 14:09.59 4th
Mattie Lunceford 15:26.75 15th
Mikka Messmore 16:00.03 21st
Katy Cunningham 16:32.10 25th
Ally Melton 16:59.18 28th
___________________________________________________________________________________________________________
10/22/2011 - Bettsville District Championship at H.P. Eells Park
High School Boys 5th Place Team
Josh Schrader 17:15.04 5th
Ty Schrader 18:57.49 29th
Josh Reese 19:14.96 35th
Matt McKenzie 19:22.88 38th
Daren Gies 19:23.91 39th
Brett Eldridge 19:36.87 42nd
Jacob James 21:38.70 76th
High School Girls 6th Place Team
Halei Lunceford 21:42.52 13th
Courtney Barber 22:18.45 22nd
Stephanie Grube 22:46.08 30th
Leah Eldridge 22:56.53 32nd
Maci Hedeen 24:08.70 56th
Amy Grube 25:24.80 70th
Abby Melton 27:46.75 85th
___________________________________________________________________________________________________________
10/29/2011 - Regional Championship at Boardman/Tiffin
High School Boys
Josh Schrader 18:44.26 40th
High School Girls
Halei Lunceford 22:16.95 71st
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back