2003 Plymouth Cross Country
Head Coach: Marty McKenzie
Assistant Coach: John Helms
Schedule
Date Meet
8/18/2003 Richland County Meet
8/23/2003 Early Bird Invitational
8/26/2003 Dual vs. Crestline
8/30/2003 Bucyrus Elks Invitational
9/6/2003 Tiffin Carnival
9/9/2003 Lucas Cub Classic
9/13/2003 Galion Invitational
9/16/2003 Old Fort Invitational
9/20/2003 Ontario Invitational
9/27/2009 Lexington Invitational
10/4/2003 Tri at Monroeville with Western Reserve
10/11/2003 Firelands Conference Championship at Mapleton
10/18/2003 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/25/2003 Regional Championship at Tiffin
11/1/2003 State Championship at Scioto Downs
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Mike Ball Senior 18:26 Honorable Mention All-Conference/Honorable Mention All-District
Lucas Keaton Senior 19:05
Brent Lemaster Senior 18:37.49 Honorable Mention All-District
Jeremy Rowe Senior 17:34.40 2nd Team All-Conference/1st Team All-District
Adam Wade Senior 18:21.63 Honorable Mention All-Conference/Honorable Mention All-District
Skylar Branstool Sophomore 18:05 Honorable Mention All-Conference
Evan Fackler Sophomore 18:29 Honorable Mention All-District
Justin Adams Freshman 19:45
Matt Ball Freshman 19:52
Bryant Foster Freshman 20:21
Brad Hale Freshman 22:45
Michael McKenzie Freshman 20:41
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Heather Stoodt Junior 23:37.06
Brooke Waddles Junior 29:40
Kristin Keaton Sophomore 24:50.53
Nicole LaCroix Freshman 24:02.02
Heather McVey Freshman 25:22.11
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Zach Foster Seventh 13:59
Kyle Fowler Seventh 15:35
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Libby Fackler Seventh 16:13.4
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/18/2003 - Richland County Meet at Madison
High School Boys 6th Place Team
Jeremy Rowe 18:23 9th
Adam Wade 19:12 18th
Evan Fackler 19:47 27th
Skylar Branstool 20:43 35th
Lucas Keaton 21:00 38th
Mike Ball 22:19 47th
Michael McKenzie 23:41 53rd
High School Girls 6th Place
Heather Stoodt 25:42 25th
Nicole LaCroix 29:01 32nd
Kristin Keaton 30:08 36th
Heather McVey 30:11 37th
Brooke Waddles 34:44 38th
___________________________________________________________________________________________________________
8/23/2003 - Early Bird Invitational at New London
High School Boys 9th Place Team
High School Girls
___________________________________________________________________________________________________________
8/26/2003 - Dual vs. Crestline
High School Boys 1st Place Team
Jeremy Rowe 19:53 1st
Adam Wade 20:38 2nd
Lucas Keaton 21:34 3rd
Evan Fackler 21:38 4th
Skylar Branstool 21:41 5th
Mike Ball 22:54 9th
Matt Ball 23:06 10th
Brent Lemaster 24:00 11th
Justin Adams 24:04 12th
Bryant Foster 24:05 13th
Michael McKenzie 24:07 14th
Brad Hale 30:06 17th
High School Girls 1st Place Team
Heather Stoodt 27:52 2nd
Nicole LaCroix 29:37 3rd
Heather McVey 29:42 4th
Kristin Keaton 31:02 5th
Brooke Waddles 37:15 10th
___________________________________________________________________________________________________________
8/30/2003 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys 3rd Place Team
Jeremy Rowe 18:19 7th
Adam Wade 18:50 13th
Skylar Branstool 19:36 20th
High School Girls
Middle School Boys
Kyle Fowler 15:49 14th
Middle School Girls
Libby Fackler 16:46 17th
___________________________________________________________________________________________________________
9/6/2003 - Tiffin Carnival
High School Boys 32nd/13th Place Team Open Race
Jeremy Rowe 18:27.7 119th
Adam Wade 18:31.6 129th
Evan Fackler 19:05.0 177th
Skylar Branstool 19:10.3 183rd
Lucas Keaton 19:43.4 225th
Justin Adams 20:23.1 277th
Mike Ball 20:27.2 51st - Open Race
Brent Lemaster 20:56.9 316th
Matt Ball 21:10.9 75th - Open Race
Bryant Foster 21:31.3 86th - Open Race
Michael McKenzie 22:23.6 111th - Open Race
Brad Hale 23:13.3 137th - Open Race
High School Girls
Heather Stoodt 24:29.2 216th
Nicole LaCroix 24:29.6 218th
Heather McVey 25:36.0 241st
Kristin Keaton 27:37.2 273rd
Middle School Boys
Zach Foster 14:52.4 108th
Kyle Fowler 16:24.3 185th
Middle School Girls
Libby Fackler 16:13.4 116th
___________________________________________________________________________________________________________
9/9/2003 - Lucas Cub Classic
High School Boys 6th Place Team
Jeremy Rowe 18:44 14th
Adam Wade 19:26 23rd
Evan Fackler 19:53 29th
Skylar Branstool 20:01 32nd
Mike Ball 21:20 49th
Lucas Keaton 22:17 61st
Justin Adams 22:36 65th
High School Girls
Nicole LaCroix 26:48 54th
Heather Stoodt 27:18 56th
Kristin Keaton 29:22 68th
___________________________________________________________________________________________________________
9/13/2003 - Galion Invitational
High School Boys 12th Place Team
Jeremy Rowe 17:56 24th
Adam Wade 18:24 38th
Skylar Branstool 19:10 70th
Evan Fackler 19:18 76th
Mike Ball 20:09 108th
Matt Ball 20:42 129th
Michael McKenzie 21:46 162nd
High School Girls 31st Place Team
Heather Stoodt 25:10 126th
Nicole LaCroix 25:34 133rd
Heather McVey 26:17 153rd
___________________________________________________________________________________________________________
9/16/2003 - Old Fort Invitational
High School Boys 2nd Place Team
Jeremy Rowe 18:21 8th
Adam Wade 18:52 15th
Skylar Branstool 19:19 23rd
Mike Ball 19:34 27th
Lucas Keaton 19:39 38th
Justin Adams 20:13 2nd - Open Race
Brent Lemaster 20:15 40th
Matt Ball 20:18 3rd - Open Race
Bryant Foster 20:21 45th
Michael McKenzie 20:41 10th - Open Race
Brad Hale 23:42 19th - Open Race
High School Girls 12th Place Team
Heather Stoodt 24:24 42nd
Nicole LaCroix 26:20 53rd
Kristin Keaton 27:26 61st
Heather McVey 27:27 62nd
Brooke Waddles 32:49 75th
Middle School Boys
Zach Foster 14:05 46th
Kyle Fowler 16:45 54th
Middle School Girls
Libby Fackler 16:36 43rd
___________________________________________________________________________________________________________
9/20/2003 - Ontario Invitational
High School Boys 4th/2nd Place Team Open Race
Jeremy Rowe 18:04 8th
Skylar Branstool 18:37 15th
Adam Wade 18:43 17th
Evan Fackler 19:03 24th
Mike Ball 19:17 25th
Justin Adams 20:23 5th - Open Race
Matt Ball 20:35 6th - Open Race
Michael McKenzie 21:04 9th - Open Race
Bryant Foster 21:21 10th - Open Race
Brad Hale 23:09 22nd - Open Race
High School Girls
Middle School Boys
Zach Foster 14:16 13th
Kyle Fowler 15:35 24th
___________________________________________________________________________________________________________
9/27/2003 - Lexington Invitational
High School Boys 16th/3rd Place Team
Adam Wade 19:51 61st
Skylar Branstool 20:00 64th
Jeremy Rowe 20:29 80th
Evan Fackler 20:32 82nd
Mike Ball 20:45 89th
Justin Adams 21:11 22nd - Open Race
Brent Lemaster 21:31 106th
Lucas Keaton 21:33 108th
Matt Ball 21:45 36th - Open Race
Michael McKenzie 22:10 43rd - Open Race
Bryant Foster 22:46 58th - Open Race
Brad Hale 23:08 68th - Open Race
High School Girls 8th Place Team
Heather Stoodt 26:23 31st
Nicole LaCroix 27:01 48th
Heather McVey 27:10 49th
Kristin Keaton 28:28 65th
Brooke Waddles 32:00 92nd
Middle School Boys
Zach Foster 14:55 51st
Kyle Fowler 17:39 89th
___________________________________________________________________________________________________________
10/4/2003 - Tri at Monroeville with Western Reserve
High School Boys 1st Place Team
Jeremy Rowe 18:30 2nd
Evan Fackler 18:43 3rd
Adam Wade 18:46 4th
Skylar Branstool 18:52 6th
Mike Ball 19:12 8th
Justin Adams 19:45 10th
Matt Ball 19:52 12th
Lucas Keaton 20:17 15th
Bryant Foster 20:50 18th
Michael McKenzie 20:58 19th
Brad Hale 22:45 25th
High School Girls
Heather Stoodt 24:19 4th
Kristin Keaton 25:16 9th
Heather McVey 26:04 10th
Middle School Boys
Zach Foster 13:59 2nd
Kyle Fowler 15:45 4th
Middle School Girls
Libby Fackler 16:30 6th
___________________________________________________________________________________________________________
10/11/2003 - Firelands Conference Championship at Mapleton
High School Boys 5th Place Team
Jeremy Rowe 18:36 14th
Adam Wade 18:52 18th
Skylar Branstool 18:59 19th
Mike Ball 19:03 20th
Evan Fackler 19:22 24th
Lucas Keaton 19:39 29th
Justin Adams 19:48 31st
High School Girls 7th Place Team
Heather Stoodt 24:47 29th
Heather McVey 25:42 35th
Kristin Keaton 25:56 37th
Nicole LaCroix 26:36 40th
Brooke Waddles 29:40 44th
___________________________________________________________________________________________________________
10/18/2003 - Galion District Championship at Amman's Reservoir
High School Boys 4th Place Team
Jeremy Rowe 17:34.40 5th
Adam Wade 18:21.63 17th
Skylar Branstool 18:24.15 18th
Mike Ball 18:30.28 19th
Brent Lemaster 18:37.49 21st
Evan Fackler 18:40.11 22nd
Lucas Keaton 19:32.83 33rd
High School Girls 9th Place Team
Heather Stoodt 23:27.06 38th
Nicole LaCroix 24:02.02 45th
Kristin Keaton 24:50.53 48th
Heather McVey 25:22.11 53rd
Brooke Waddles 63rd
___________________________________________________________________________________________________________
10/25/2003 - Regional Championship at Tiffin
High School Boys 19th Place Team
Jeremy Rowe 17:56 85th
Skylar Branstool 18:05 92nd
Adam Wade 18:24 105th
Mike Ball 18:26 107th
Evan Fackler 18:29 110th
Brent Lemaster 18:48 128th
Lucas Keaton 19:05 134th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back